NC 4H & FFA State Dairy Evaluation CDE - Round 1 Results

Rank Username Team 1 2 3 4 Quiz Total Score
FFA (102 entries)
1 Joseph Coltrane Providence Grove High School 50 50 47 47 194
2 Lemuel Coltrane Randolph 4H (Senior B) 50 50 47 40 187
3 Will COLTRANE Providence Grove High School 50 50 47 40 187
4 Sara Short Providence Grove High School 50 31 47 50 178
5 Tyler Ramsey Southern Nash High School 46 47 47 36 176
6 Carter Sheets South Rowan High School 48 50 29 45 172
7 Austin Williams Northeastern Randolph Middle School 50 31 45 45 171
8 Brianna Colosi Mount Pleasant High School 50 50 39 31 170
9 Athan Pittman Watauga High School 48 36 47 38 169
10 Camille Dees Porter Ridge High School 41 44 36 47 168
11 Wesley Holliday Southern Alamance High School 48 40 34 45 167
12 Louis Williard Southern Alamance High School 50 43 27 47 167
13 Hayley Christenberry Piedmont High School 17 50 50 47 164
14 Leighanna Byerly North Davidson High School 41 48 39 36 164
15 Hannah Loftin South Iredell High School 48 41 34 40 163
16 Haley Hardin Piedmont High School 38 48 38 39 163
17 Isaac Cecil Providence Grove High School 50 35 37 40 162
18 Alleigh Johnson North Iredell High School 41 42 47 31 161
19 Marianna Harrison Mount Pleasant Middle School 41 50 34 36 161
20 Trace Chatham Alexander Central High School 38 42 34 46 160
21 Cooper Grebe 4H - Individual 36 44 39 40 159
22 Hailey jernigan Northeastern Randolph Middle School 48 34 30 45 157
23 Madelyn Cunningham Northwood High School 38 44 24 48 154
24 Wyatt Parris North Henderson High School 38 43 41 31 153
25 Isabel Fricke Corinth Holders High School 38 48 27 40 153
26 Eva Jimenez Southern Nash High School 50 42 29 29 150
27 Stone Freeman High Rock (home school) 29 47 45 29 150
28 Lilly VanDyke Burns High School 50 42 29 29 150
29 Kate Barger Orange High School 27 41 47 33 148
30 Bailey Dyson Davie County High School 46 31 20 50 147
31 Hailey Hamrick Burns High School 46 31 39 31 147
32 Everett Adams South Johnston High School 50 43 17 36 146
33 Sydney Loflin High Rock (home school) 36 50 36 24 146
34 Jane Nielson Northwood High School 41 30 34 38 143
35 Emma Harrison Mount Pleasant Middle School 38 23 37 45 143
36 Sabrina keefe Porter Ridge High School 36 25 50 31 142
37 Hannah Williams Porter Ridge High School 40 42 27 33 142
38 Ty Lowery South Rowan High School 42 35 24 40 141
39 Mason Woody Alamance 4H (Junior A) 41 25 29 45 140
40 Abby Martin North Iredell High School 17 41 34 47 139
41 Caitlin Carden Orange High School 45 34 29 29 137
42 Laney Qualls Crest High School 40 30 27 40 137
43 Elizabeth Bridges Burns High School 46 31 29 31 137
44 Laura Smith Jones Senior High School 40 22 27 47 136
45 anna brown Corinth Holders High School 24 15 50 46 135
46 Jonas Greene South Rowan High School 45 48 17 24 134
47 Abby Mullins South Iredell High School 24 15 50 45 134
48 Bethany Strickland Midway High School 40 29 27 38 134
49 Christopher Hulsey Lumberton High School 40 22 48 23 133
50 Victoria Smith Northwood High School 38 25 29 40 132
51 Addie Norton Alexander Central High School 46 22 18 46 132
52 Destiny Coe North Davidson High School 30 43 29 29 131
53 Elizabeth Collins Alamance 4H (Junior A) 42 21 45 22 130
54 Jelani Hargett Jones Senior High School 24 47 28 27 126
55 Alexandria Pope High Rock (home school) 15 43 39 29 126
56 Katie McAllister Northeastern Randolph Middle School 41 17 45 21 124
57 Allison Cook North Iredell High School 27 48 20 29 124
58 Linsay Leonard Mount Pleasant High School 23 41 36 24 124
59 johnathan buff Burns High School 17 40 29 36 122
60 Austin Buckner North Henderson High School 15 47 38 21 121
61 Zachary Phipps Orange High School 35 25 29 31 120
62 Emily Dunsmoor North Henderson High School 41 18 38 23 120
63 Eli Greene Watauga High School 20 41 29 29 119
64 Madison Aloia Jones Senior High School 30 50 18 21 119
65 Sallie Parker Piedmont High School 30 25 27 36 118
66 Cheyenne Childers Alexander Central High School 15 25 47 31 118
67 Emma Jolly Midway High School 38 30 20 29 117
68 Naomi Hellard Davie County High School 41 22 15 39 117
69 Reagan Carver Crest High School 29 30 27 31 117
70 Shelby Watson Watauga High School 27 41 17 31 116
71 Laci Rozier Lumberton High School 20 15 35 46 116
72 Karsyn Whitaker Davie County High School 30 25 15 46 116
73 Bailey Jones Northwood High School 38 22 24 31 115
74 Harrison Shell South Rowan High School 17 29 45 22 113
75 Riley Pike Jones Senior High School 41 25 20 27 113
76 Savannah Pressley Porter Ridge High School 23 17 50 21 111
77 alana finley Mount Pleasant High School 17 29 17 48 111
78 Morgan Simpson South Johnston High School 29 23 27 31 110
79 parker lane Orange High School 25 36 26 22 109
80 Christopher Jolly Midway High School 15 47 20 27 109
81 Makenzi Hudson Midway High School 17 40 20 31 108
82 Adam Miller South Johnston High School 24 25 27 31 107
83 Breanna Reyes Pinecrest High School 29 22 27 29 107
84 Keely Marlowe Crest High School 27 22 27 31 107
85 Emily Oberman Corinth Holders High School 41 22 15 29 107
86 Jesse Corn North Henderson High School 20 17 29 40 106
87 Josiah Scarlett High Rock (home school) 27 23 34 21 105
88 Kira Narron Corinth Holders High School 20 25 20 40 105
89 Kelsey Thompson None 24 22 27 31 104
90 Daisy Brown South Johnston High School 15 23 34 29 101
91 Trevor Stone Lumberton High School 24 30 17 30 101
92 Siera Canipe Crest High School 15 17 39 29 100
93 Preston Whitt Southern Alamance High School 15 40 20 23 98
94 Kendall Snyder Pinecrest High School 24 15 27 31 97
95 Devin Hayes Lumberton High School 20 17 27 31 95
96 Makayla Hoell Southern Alamance High School 24 17 27 24 92
97 Carter Hamilton North Davidson High School 30 21 29 80
98 William Bouboulis Watauga High School 17 31 29 77
99 Olivia Mabe North Davidson High School 30 15 27 72
100 Rose Marion Davie County High School 23 17 17 57
All (7 entries)
1 Ruth Valerio 41 50 45 31 167
2 David Bost Mount Pleasant High School 45 30 36 48 159
3 Elijah Lambert Mount Pleasant High School 25 36 17 23 101
4H Team (16 entries)
1 Laurel Gray Iredell 4H (Senior A) 48 48 45 30 171
2 Colin Adams Randolph 4H (Senior B) 27 47 48 36 158
3 matthew Phillips Randolph 4H (Junior) 50 36 24 48 158
4 Macy Chapman Iredell 4H (Senior A) 40 41 39 29 149
5 Robin Mann Alamance 4H (Junior A) 42 31 29 45 147
6 Kaydence Duggins Alamance 4H (Junior A) 40 41 35 31 147
7 Logan Stevens South Iredell High School 41 48 29 27 145
8 Molly Robbins Randolph 4H (Junior) 45 42 39 19 145
9 Daniel Martin Randolph 4H (Senior B) 45 15 50 33 143
10 Braelyn Kidd Randolph 4H (Junior) 36 42 24 31 133
11 Madison Robbins Randolph 4H (Junior) 38 47 24 21 130
12 Charlise Phillips Randolph 4H (Senior B) 15 34 29 40 118
13 Maleena Clapp 4H - Individual 17 30 24 47 118
14 Kassie Gantos Alamance 4H (Junior A) 23 23 39 29 114
15 Kate Robbins Randolph 4H (Senior B) 23 31 17 19 90
4H Individual (11 entries)
1 Tre’Niya Miller 4H - Individual 50 48 29 48 175
2 Avery Wright Individual 46 47 39 40 172
3 Salem Ward 4H - Individual 45 50 20 47 162
4 Valerie Langley 4H - Individual 48 48 29 36 161
5 Makaylyn Shepherd 4H - Individual 27 36 34 46 143
6 Blake Kincaid Individual 23 44 29 46 142
7 Adyson Medley 4H - Individual 23 47 41 23 134
8 Amberlyn Shepherd 4H - Individual 27 36 17 47 127
9 Margaret Mehaffey 4H - Individual 25 34 29 31 119
10 Josiah Scarlett Individual 30 23 34 21 108
11 Rilen Wright Individual 36 17 24 31 108
Team Results

Class #1

Official: 1-2-4-3
Cuts: 5-2-4
Average Score: 34.13

Class #2

Official: 1-4-2-3
Cuts: 3-2-6
Average Score: 34.15

Class #3

Official: 4-1-3-2
Cuts: 2-5-3
Average Score: 31.83

Class #4

Official: 1-2-3-4
Cuts: 2-4-3
Average Score: 34.58
Contest officials are specific to that contest.

About Us

Livestockjudging.com aims to help you train your livestock, horse, dairy, and other CDE teams in a user friendly format.

Latest Classes