Loading...

2020 Winter Workout Contest Results

Rank Name Team 1 R 2 R 3 R 4 R Reasons Total
Senior (91 entries)
1 Charlie Moser Virginia C 43 46 50 47 50 48 50 48 189 382
2 Quinna Molden Virginia A 48 49 50 45 43 42 50 48 184 375
3 Isaac Miller Individual 43 44 50 48 42 47 50 49 188 373
4 Anna Hannon Individual 48 48 45 48 40 47 50 46 189 372
5 Karson Patton Oakdale FFA A 48 47 50 47 40 45 50 45 184 372
6 Lizzie Schafer Taylorville FFA 1 48 46 50 49 42 43 50 44 182 372
7 Bailey Lavender Individual 45 41 50 47 48 45 50 46 179 372
8 Ella Stiefvater Individual 48 40 50 47 42 47 50 47 181 371
9 Zane Redifer Virginia A 45 43 50 46 42 43 50 47 179 366
10 Dexter Small Individual 45 38 50 43 50 45 50 40 166 361
11 Brooke Bimslager Individual 50 40 50 44 40 43 50 42 169 359
12 Marlie Farris Individual 48 39 45 43 47 43 50 44 169 359
13 Kori Jenkins Individual 48 44 30 44 48 48 50 46 182 358
14 Hannah Blankenship Virginia C 43 41 50 46 42 41 50 45 173 358
15 Luke Zimmerman Champaign County 4-H 41 39 50 42 50 44 50 42 167 358
16 Ty Knodle Taylorville FFA 1 43 42 45 45 40 45 50 46 178 356
17 Montgomery Bertram Individual 48 36 50 41 42 45 50 44 166 356
18 Dylan Hartman Dewitt County 4-H 43 40 50 47 40 45 50 40 172 355
19 Morgan Gravatt Oakdale FFA A 48 38 47 45 40 44 50 42 169 354
20 Nicole Carter Oakdale FFA A 48 41 50 43 40 42 50 40 166 354
21 Gracie Fisher HSE FFA 48 41 38 43 42 44 50 47 175 353
22 Blake Peterson Individual 48 40 45 45 40 42 50 43 170 353
23 Kymber Stinson ACSD 43 38 50 45 40 42 50 45 170 353
24 Rhys Ludlow Oakdale FFA B 48 39 50 42 43 41 50 40 162 353
25 Dominic Robles Oakdale FFA B 48 39 50 41 40 43 50 41 164 352
26 Olivia Shike Champaign County 4-H 41 45 45 44 40 42 48 46 177 351
27 Kaylee Eaton Individual 41 46 41 44 40 44 50 43 177 349
28 Andrew Tuck Virginia B 43 40 50 46 34 42 50 44 172 349
29 gracie cloud HSE FFA 48 42 38 43 42 42 50 43 170 348
30 Tucker Huseman Individual 43 38 50 42 42 39 50 44 163 348
31 Emily Boeck Individual 43 36 45 43 48 43 50 40 162 348
32 Olivia Rossi Individual 43 42 50 48 34 38 50 42 170 347
33 Joe Porter Individual 43 36 45 41 47 44 50 41 162 347
34 Jonwyn Ayres Individual 31 41 45 46 43 45 50 45 177 346
35 Cole Paulek Taylorville FFA 1 45 41 36 43 42 45 50 44 173 346
36 Jaiden Grivette Oakdale FFA A 48 37 50 43 40 40 46 42 162 346
37 Devon Pastor-Guzman Oakdale FFA B 48 39 50 39 42 41 50 37 156 346
38 Emma Jackson Virginia B 31 40 45 46 42 44 50 47 177 345
39 Kennah Kerns individual 29 39 45 43 48 46 50 45 173 345
40 Bailee Amstutz Individual 41 40 48 42 42 42 50 40 164 345
41 Taryl Townsend Mountain Empire FFA 48 39 45 42 40 41 50 40 162 345
42 Maleah Crisp Individual 48 37 50 41 42 39 50 38 155 345
43 Sadie Wentz Virginia B 43 38 50 39 40 41 50 43 161 344
44 Kaetlyn Freideman Individual 48 39 38 45 40 40 50 43 167 343
45 Sidnie Saville Virginia B 43 37 45 43 42 43 50 40 163 343
46 Drew Mickey Taylorville FFA 1 43 40 45 44 34 42 50 43 169 341
47 Katelyn Silva Individual 43 39 37 41 47 42 50 42 164 341
48 Waylon Paulek Taylorville FFA 2 50 43 36 43 43 43 46 36 165 340
49 Clayton Moore Wagon Wheel 4H 45 37 45 43 40 42 48 39 161 339
50 Hayley Puckett Columbia City FFA 31 38 37 44 50 43 50 43 168 336
51 Morgan Barba Individual 43 37 38 41 47 39 50 39 156 334
52 Emily Taylor Virginia C 31 39 37 43 47 43 50 43 168 333
53 Jay B Taylorville FFA 2 45 37 50 41 42 44 40 34 156 333
54 Danielle Tuck Bedford 4H 43 39 45 43 32 39 50 41 162 332
55 Chancey Hauck Individual 29 37 45 39 48 43 50 39 158 330
56 Lizzi Colgin Individual 43 36 45 37 40 38 50 40 151 329
57 Salem Sifford Virginia A 43 39 36 42 34 40 50 43 164 327
58 wyatt jackson Benton County 4H 31 36 50 45 34 40 50 41 162 327
59 Emma Pistorius Christian County 4H 31 37 45 44 32 41 50 43 165 323
60 Hannah Dunn Wagon Wheel 4H 41 38 36 41 34 41 50 39 159 320
61 Lydia Wicks Individual 41 36 26 38 48 42 50 39 155 320
62 josie doshier Individual 43 43 38 45 50 0 50 46 134 315
63 Tyson Kimble Tyson Kimble 31 37 38 39 40 39 50 37 152 311
64 Rita Lyon Rita Lyon 41 36 45 37 40 37 40 34 144 310
65 Jacey Smith Benton County 4H 31 37 36 42 34 38 50 38 155 306
66 Liam Steward Individual 28 36 30 41 44 40 48 36 153 303
67 Abigail Erlenbush Taylorville FFA 1 43 38 41 41 24 37 40 35 151 299
68 Kyle Dadson Rita Lyon 24 34 20 36 38 38 50 38 146 278
69 Kyle Dadson Rita Lyon 24 34 20 36 38 38 50 38 146 278
70 Codi Thomas Pullman FFA 45 38 37 41 44 0 50 0 79 255
71 Cody Hays Individual 41 42 38 45 34 0 50 0 87 250
72 Haley Barath Mountain Empire FFA 48 38 36 0 42 0 46 39 77 249
73 Abby Walker Deschutes County 4-H 41 40 48 0 43 0 48 0 40 220
74 Jennifer Terpstra Individual 50 0 50 0 40 0 50 0 0 190
75 Addison Bartlow Champaign County 4-H 50 0 45 0 40 0 50 0 0 185
76 Kolton Lake ACSD 48 0 45 0 42 0 50 0 0 185
77 Sarah Wells Individual 43 0 26 0 47 0 50 0 0 166
78 Brenna Bartlow Champaign County 4-H 36 0 45 0 34 0 48 0 0 163
79 Rianna Prince Mountain Empire FFA 21 0 47 0 43 0 50 0 0 161
80 Daniel Creekmore Oakdale FFA B 24 0 48 0 34 0 50 0 0 156
81 Reaghan Foss Chief Washakie FFA 31 0 38 0 38 0 48 0 0 155
82 Sydnee Roady Chief Washakie FFA 11 0 45 0 47 0 50 0 0 153
83 Kody Garcia Individual 24 0 17 0 40 0 50 0 0 131
84 Alexis Woods Individual 36 0 41 0 27 0 20 0 0 124
85 Harli Garcia Individual 24 0 20 0 43 0 18 0 0 105
86 Alicia Cantrell Individual 43 0 0 43
87 Jeff Schroeder Test Atascosa County 41 0 0 41
Junior (40 entries)
1 Audrey Korniak Individual 48 48 50 46 47 45 50 46 185 380
2 Colton Stiefvater Individual 48 46 47 42 47 45 50 35 168 360
3 Bailey Malone Benton County 4H 41 40 50 43 50 45 50 40 168 359
4 Jadyn Lake ACSD 43 42 50 38 50 44 50 39 163 356
5 Eli Meador Individual 48 41 50 42 40 38 50 39 160 348
6 Alyssa Williams Lind-Ritzville FFA 48 39 45 40 42 42 48 43 164 347
7 Abigail Miller Individual 31 43 45 45 42 40 50 48 176 344
8 Caroline Mattingly Individual 41 42 34 42 42 40 50 45 169 336
9 Taylor Galbreath Lind-Ritzville FFA 43 37 50 41 32 37 50 43 158 333
10 Hailey Rudloff Individual 48 38 48 40 40 35 46 36 149 331
11 Jackie Finney Individual 45 44 38 45 42 39 40 36 164 329
12 Rylan Orton Mt. Nebo 41 38 45 40 40 40 50 35 153 329
13 Riley Lake ACSD 31 36 50 44 40 39 48 40 159 328
14 Elizabeth Wagster Individual 43 42 24 39 42 42 50 44 167 326
15 Raegan Snider Lind-Ritzville FFA 45 40 45 40 34 30 50 41 151 325
16 Amelia Thrower Individual 31 37 50 43 40 37 48 38 155 324
17 Ella Miller Individual 31 40 45 42 42 35 50 36 153 321
18 Shanna Stinson ACSD 35 37 45 41 44 38 46 35 151 321
19 Paxton Hovley Wagon Wheel 4H 41 38 36 44 34 30 50 45 157 318
20 Caleb Chamelin Individual 24 37 47 40 40 41 50 39 157 318
21 JaLeigh Burton Mt. Nebo 36 38 36 43 42 33 50 40 154 318
22 Dominic Barbera Wagon Wheel 4H 43 38 38 40 32 39 50 37 154 317
23 Logan Francis Individual 31 38 38 44 31 39 46 43 164 310
24 Kylie Blevins Individual 24 36 45 39 42 32 50 39 146 307
25 Zoe Galbreath Lind-Ritzville FFA 43 41 45 35 32 37 38 35 148 306
26 Aaron Gaither Benton County 4H 28 37 17 37 42 38 46 34 146 279
27 Kyle Dadson Individual 24 34 20 36 38 38 50 38 146 278
28 Kyle Dadson Individual 24 34 20 36 38 38 50 38 146 278
29 Kyle Dadson Individual 24 34 20 36 38 38 50 38 146 278
30 Preslee Orton Mt. Nebo 31 0 41 39 40 39 50 36 114 276
31 Jordan Meador San Juan County4-H 50 0 48 0 50 0 50 0 0 198
32 Audrey Curtin Taylorville FFA 2 45 0 37 0 32 35 46 0 35 195
33 Breana Rosenberger Individual 45 0 50 0 43 0 50 0 0 188
34 Tyla Thomas Individual 31 0 50 0 47 0 46 0 0 174
35 Zane Webster Individual 48 0 30 0 48 0 46 0 0 172
36 Braden Bartlow Champaign County 4-H 38 0 45 0 47 0 42 0 0 172
37 Lane Beyers Champaign County 4-H 36 0 30 0 47 0 40 0 0 153
38 Payton Strange Individual 21 0 41 0 40 0 50 0 0 152
39 Hunter Shike Champaign County 4-H 24 0 45 0 32 0 50 0 0 151
40 Bailey Bunting Champaign County 4-H 41 0 20 0 31 0 50 0 0 142
All (65 entries)
1 Babcock Garcia 11 0 15 0 43 0 42 0 0 111
Class Walk Through Team Results
Class #1
Class #1
Official: 2-3-4-1
Cuts: 5-5-2
Average Score: 40.06
Class #2
Class #2
Official: 4-1-2-3
Cuts: 3-5-2
Average Score: 42.61
Class #3
Class #3
Official: 4-1-2-3
Cuts: 3-2-3
Average Score: 41.10
Class #4
Class #4
Official: 2-1-3-4
Cuts: 4-2-4
Average Score: 48.38
Contest officials are specific to that contest.
Top